
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Core Architecture(core/core processor) | Oversampling Interpolating DAC |
| Output Type | Voltage - Unbuffered |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Bits | 10 |
| Reference Type | External |
| Settling Time | 30 µs |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Differential Output | No |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Interface Type(Data Interface) | SPI |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
Stock: 140
Distributors
pcbx
Unit Price$3.51656
Ext.Price$3.51656
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.51656 | $3.51656 |
| 10 | $2.68864 | $26.88640 |
| 25 | $2.51776 | $62.94400 |
| 50 | $2.35775 | $117.88750 |
| 100 | $2.25525 | $225.52500 |
| 300 | $2.16678 | $650.03400 |
| 500 | $2.08177 | $1040.88500 |
| 1000 | $2.02808 | $2028.08000 |
